Rostliny do ložnice

Když složení flory v místnosti pro náš odpočinek upravíme vhodným způsobem, vylepšíme kvalitu našeho spánku a budeme se probouzet svěží. Inspirujme se tedy radami odborníků. Zde je několik jejich tipů.
 aloe v květináči
Aloe vera
Tuto rostlinu považují i vědci z NASA za jednoho z nejlepších „čističů“ vzduchu v místnostech. Jako bonus můžeme využít i dužinu z jejích listů k dobrému hojení drobných poranění v domácnosti nebo bodnutí hmyzem.
 větvičky břečťanu
Břečťan
Tato popínavka nemusí zkrášlovat jen staré zdi v zahradě. Podle výzkumů provedených odborníky dokáže za 12 hodin místnosti odstranit přes 90 procent nečištění. Hodně uleví především lidem, kteří trpí nepříjemnými zdravotními obtížemi spojenými s alergiemi či astma (nateklé slinice dýchacích cest, dušnost, kýchání).
 
Tchýnin jazyk
Další dekorativní, ale i velice užitečná rostlina. Dokáže ze vzduchu odbourávat i formaldehyd, trichlorethylen nebo benzen. Není náročná ani na světelné podmínky a nevadí jí ani stanoviště, které vybereme dál od okna.
 
Zelenec
Také odstraní z místností i formaldehyd (a to až devadesát procent). Vypadá moc hezky v prostoru (zavěšený či na poličkách), protože spouští dolů trsy krásných listů.
 listy ficusu benjamina
Fíkus
Přesněji fíkovník drobnolistý (benjamin). Ten má z hlediska čištění ovzduší místnosti podobné schopnosti jako výše uvedený zelenec. Má ale větší nároky, co se týká světla a prostoru. Proto se hodí spíš do větších a světlejších ložnic.
 
Šplhavice zlatá
Je v pokojových podmínkách popínavkou s menšími listy srdcového tvaru. Ovšem ve volné přírodě je to velká, dřevnatá liána. V pokoji umožňuje vytváření různých úprav dlouhých výhonů s listy. Ze vzduchu odstraňuje benzen, xylen, formaldehyd i jiné zdraví škodlivé látky.
 
Jasmín
Příjemnou sladkou, ale zároveň nevtíravou, vůni jeho bílých květů používali lidé v pokojích určených k odpočinku již odpradávna. Odborníci tuto rostlinu doporučují v ložnicích pro její uklidňující účinky. Přináší zkrátka kvalitní, „sladký“ spánek!

Posted in Nezařazené