Důchod není nemoc

Mnozí si ale v tuto dobu uvědomují, že je čas opustit některé věci a odejít na tak zvaný odpočinek. Některé to doslova děsí, ale pro některé je to čas, na který toužebně očekávají. Konečně budou mít čas na věci, které mají rádi a mohou se jim věnovat. Mohou cestovat, chodit na vycházky, starat se o vnoučata nebo zkrátka jen tak trávit čas se svým partnerem. Možná v tento čas by se hodila nějaká korunka navíc. Nastoupit do důchodu není stejné jako nastoupit do nemocnice. Je zkrátka čas si ten život vychutnat plnými doušky.
senioři na pobřeží.jpg

Na penzijní spoření není nikdy pozdě

Dokonce se dá začít spořit i těsně před nástupem, ale i při něm. Podmínkou je povinných pěl let ukládání. Podle částky, kterou jsme se rozhodli spořit, můžeme mít i na pěknou dovolenou. Dále bychom měli počítat i s tím, že na své peníze dosáhneme v šedesáti letech, pokud chceme získat plnou podporu od státu. Jeho výše se odvíjí od velikosti částky, která se spoří. Pokud začneme šetřit například ve věku padesáti let, tak pořád nám přibližně do důchodu zbývá 15 let a za tu dobu se dá skutečně našetřit slušný peníz. Dokonce ani o deset let později, není pozdě na založení penzijního spoření.
Existují tři druhy penzijních fondů:
Fondy dostaly od státu větší volnost a tak vzniklo doplňkové penzijní spoření.
1.       Konzervativní fond – ten musí nabízet každá penzijní společnost svým investorům. Peníze investují do státních dluhopisů a peněžního trhu. Úplně jednoduše řečeno, že za vyšší jistotu získáme méně peněz.
2.       Vyvážený fond – takové fondy investují již i do akcií, ale jejich podíl zpravidla nepřesahuje 40 až 50% majetku fondu. V tento moment můžeme vydělat víc, ale také i něco ztratit.
3.       Dynamický fond neboli růstový – zde lze dosáhnout maximálního zhodnocení. Investuje se hlavně do akcií nebo dluhopisů.
děda a otazník.jpg
Spořit můžeme i pouhých 300,- Kč, kdy státní podpora bude každý měsíc 90,- Kč. Není to sice mnoho, ale prakticky každý dosáhne na tuto částku vcelku v pohodě. Pokud bychom spořili 1 000,- Kč měsíčně, od státu se nám připočte již 230,- Kč. Příkladů je podstatně více a zodpovědní poradci nám poskytnou veškeré potřebné informace.

Posted in Nezařazené