Móda a svetry

Móda mě vždycky moc bavila. A vždycky jsem si říkala, že až budu dospělá, že bych chtěla pracovat pouze s módou. Tak jsem se taky naučila šit, plést. A už v sedmi letech jsem krásně upletla krásnou šálu a v deseti letech taky krásný svetr. Moje maminka říkala, že se na tohle velice šikovná. Protože moje babička, maminčina máma, taky pletla a šila a taky dokonce štupovala ponožky. Nikdy na to nezapomenu. Byly to pro mě vždycky ty nejoblíbenější ponožky, který jsem doma měla. A taky mě bavilo vždycky babičku přitom štupování ponožek sledovat. Bavilo mě to a já jsem si řekla, že bych jednou chtěla být zručná a šikovná jako ona.

Babička ráda plete.

A babička pletla svetry třeba až do svých skoro osmdesáti let. Opravdu byla šikovná a má můj obdiv. Nyní, když je už jiná móda, tak taky stále pletu, sice už moderně, ale zkouším i nějaké designové věci. Ale taky retro edice, ty jsou nyní moc populární a vracejí se taky do módy, což mě velmi těší. Líbí se mi třeba takové ty huňaté svetry s tím norským vzorem. A sice ho moc uplést neumím, ale snažím se. A kolikrát jsem taky už byla na kurzu šití a pletení, ale nějak moc mi to nepomohlo.

V létě miluji klobouky.

Stále umím pouze čtyři vzory na pletení na svetr, ale ostatní mi absolutně nejdou, ale mě to tak moc nevadí. Stejně si říkám, že móda se pořád vrací, točí se dokola, takže je úplně jedno, jakou módu budu plést. Stejně mi svetry a šály každý chválí. Nejraději mám ale moderní kousky, které jsou nadčasové, protože ty nikdy nevyjdou z módy, takže třeba smetanové jednobarevné svetry, taky ty jsou moje nejoblíbenější volbou. A jaké druhy svetrů máte rádi vy? Třeba jí poslední dobou jsme si velmi oblíbila roláky. Navíc jsou nyní roláky hodně moderní a jsou v kurzu, takže tady je opravdu jasné, že taky půjdu s módou a doma už mám pět krásných a kvalitních roláků. A z kašmíru!

Co dokáže vzduch aneb jak jej využít ve svůj prospěch (nejen) u oblečení

Vzduch, který dýcháme, považujeme za naprostou samozřejmost, a uvědomujeme si jej zejména ve chvíli, kdy se nám doma cosi připálilo na pánvi a je nutné rychle vyvětrat, anebo je venku smogová situace a trpíme respiračními problémy. Vzduchové hmoty však můžeme využívat i jinak.

upnuté oděvy

Volné oblečení – nosíte raději volné oblečení, nebo upnuté? Pokud jste ten druhý případ, počítejte s tím, že mezi vámi a okolním prostředím nebude kromě textilní látky žádná izolační hmota, a že bude vaše tělo více zatíženo procesem termoregulace. Spotřebujete zkrátka více energie na ochlazování či zahřívání těla v době, kdy je venku spíše chladno nebo naopak horko. Kdo však nosí oblečení volného střihu, a třeba i trochu větších velikostí, má mezi oděvem a pokožkou vzduchovou vrstvu, která výrazně pomáhá jako tepelný izolant. Budete se v takovém oděvu cítit lépe právě díky tomuto jevu.

Hrnek s dvojitým pláštěm – možná, že jste někdy zaregistrovali v prodeji nerezové hrnky s dvojitým pláštěm, tedy vnější část a vnitřní je spojena v jeden celek a mezi oběma kovovými plechy je vrstvička vzduchu. Ta má tak úžasnou schopnost vytvářet stejný efekt, jako volné oblečení, a sami si můžete vyzkoušet, jak to funguje. Káva nebo čaj zůstanou uvnitř horké mnohem déle, než např. u keramických hrnků stejné velikosti. Zatímco v tom keramickém je káva už studená, v nerezovém s dvojitým pláštěm je stále teplá.

volné oblečení na šňůře

Vzduchová mezera uvnitř zdiva – dříve se některé domy stavěly tak, že mezi vnějším a vnitřním pláštěm byla vzduchová mezera, cca na šířku cihly. Ta perfektně izolovala teplo tak, že v zimě se uvnitř nemuselo tolik topit a v létě bylo zas v domě mnohem chladněji, než venku, i bez klimatizace. S takto postaveným domem z opukového kamene se můžete setkat např. na Kladensku.

Možná, že si vybavíte další příklady, kde vzduch funguje jako izolant, a možná, že je sami aktivně využíváte.

Návrat retro oblečení

Jdete bezmyšlenkovitě po ulici, najednou zahlédnete partu teenagerů, ani se nestačíte podivit a v hlavě se vám ihned mihne myšlenka, jestli jste náhodou nebyli pokusnými králíky při testování nového stroje času. Zdá se vám, jakoby jste se vrátili do doby minulého století.

džínová bunda

Pokud patříte do generace takzvaných Husákových dětí, jistě jste tento pocit už někdy prožili. Móda se totiž po dekádách stále dokola opakuje a vás jen mrzí, že jste si v šatníku nerezervovali a už jste vyřadili staré kousky, které vaše dcera právě shání za nemalý finanční obnos v kamenných obchodech. Přitom váš kousek by byl jistě ceněný mnohem více, jelikož není nad oblečení těžce získané z tuzexu. Pojďme si tedy připomenout ty nejlepší kousky, jež se nyní objevují na tělech dnešní mladé generace.

Džíny a obecně kousky s vysokým pasem už v dnešní době nesmějí chybět v šatníku žádné mladé slečny. Jednou z celebrit, která vysoko střižené džíny uvedla do povědomí je i Willow Smithová, dcera slavného herce Willa Smithe.
nohy nad cestou

Snad každý si pamatuje zvonové kalhoty. Tento módní hit odstartovala 60. léta minulého století. V žádném případě se nemělo jednat o módní trend, kalhoty byly určeny pro britské námořnictvo. Do povědomí je znovu mezi mnohými uvedla třeba zpěvačka Selena Gomez.

Za připomenutí stojí také džínové bundy. Přesto, že tyto bundy byly nejprve určeny jen pro muže, dostaly se také i do ženských oddělení a první zmínky o nich sahají až do poloviny 19. století, kdy je světu poprvé představil návrhář Levi Strauss. Jeho firma nejprve používala černou riflovinu, po jeho smrti ji však změnili na modrou. Slavná osobnost, která si ji oblíbila, je třeba objev v oblasti moderní hudby 21. století Billie Eilish.

Když se šlo v sobotu na výlet, táta vzal svou ledvinku a vyrazilo se. Ach ty vzpomínky. Ledvinky byly původně určeny k armádním účelům a vojáci v boji je používali jako taštičku první pomoci. Později ji okolní národnosti začaly brát za něco, co je pro Čechy více než typické. V posledních letech se však ledvinky vrátily na nejedno módní molo.

Ačkoli už nebývají tak kruté zimy jako kdysi, kulichy jsou stále neodmyslitelnou součástí každé zimy i v tomto století. Vždyť bez nich by nebyla pořádná koulovačka, no ne? Vysvětlujte to ale pak zelektrizovaným vlasům, které vás ne a ne poslechnout.

Lacláče byly také výhradně záležitostí tuzexu. I dnes se tento kousek nosí a proslavily jej celebrity jako například Elsa Hosk, celosvětově známá modelka Victoria’s Secret.

 

Tak vidíte, retro móda se nám opět vrátila. A jaké z toho plyne ponaučení? Nevyhazujte žádné oblečení! Nikdy nevíte, kdy se zrovna vašim dětem, vnoučatům či pravnoučatům budou hodit.