Firmy, které znějí česky, ale už české nejsou

V České republice vznikla spousta firem, které neustále vnímáme jako české, mají u nás velkou tradici a prodávají se již desítky let. Avšak jsou pořád ještě naše?
stará škoda auto
Orion
Orion vznikl v roce 1924 a od toho roku vyrábí čokolády a jiné cukrovinky. Jedná se vlastně o značku Pražských čokoládoven, které byly národním podnikem. Od roku 1992 však již tato značka nepatří žádné z českých čokoládoven, avšak patří ke švýcarské firmě Nestlé. V letech 1928 – 1947 byl dokonce název Orion použit i v celém názvu firmy a dodnes je vnímán jako ryze česká produkce. Čokoláda se sice z části vyrábí nadále v naší republice – konkrétně v Olomoucké Zoře, avšak firma jako taková již česká není.
Eta
Opačným případem je výrobce elektrospotřebičů pro domácnost ETA. ETA začala jako výrobce rozhlasových přístrojů, hracích automatů, transformátorů a elektrických ledniček již ve dvacátých letech dvacátého století. Firma se nám do podvědomí zapsala především jako výrobce pomocníků do domácností, jako byly mixéry, vysavače či kuchyňští roboti. V současné době se však elektronika prodávající se pod touto značkou nevyrábí v naší republice. Výroba byla přesunuta do Číny, a ačkoli je vlastník firmy pořád český, výrobky již české opravdu nejsou. Proč byla výroba přesunuta do Číny je otázkou, nejspíše ale za přesunem stály lepší finanční podmínky výroby.
tabulka čokolády
Škoda auto
Škoda auto a. s. je největším výrobcem aut u nás, se sídlem v Mladé Boleslavi. Škoda má ještě další dva závody. Původně česká značka, patřící k akciové společnosti Škodovy závody v Plzni, později Akciová společnost pro automobilový průmysl byla česká až do roku 1991, kdy byla v rámci privatizace připojena ke koncernu německého Volkswagen Group. Značka je neustále brána jako česká, auta se v naší republice neustále sestavují, jednotlivé díly se však vyrábí všude možně po světě, dováží se k nám a zde se dávají dohromady. Firma již není česká ani vedením. Ve vedení představenstva totiž pravidelně zůstávají především němci, dosazeni z Volkswagen Group.