Co by měla splňovat pouzdra na dioptrické brýle

My lidé jsme druh, který se řídí převážně zrakem. Očima se k nám dostává až 70 % informací o světě kolem nás. Není tedy divu, že slepota je považována za závažný problém, i když dnes již existují možnosti, jak ji alespoň částečně kompenzovat. Ovšem nemusíme být přímo slepí, abychom měli problémy. Velká část populace trpí nějakou oční vadou. Nejčastěji se jedná o krátkozrakost, tedy špatné vidění na dálku, či dalekozrakost, kdy naopak hůře rozeznáváme blízké předměty.

klasické pouzdro na brýle

Samozřejmě existují řešení, jak se s tím vypořádat. Ačkoliv laserová operace očí či kontaktní čočky jsou již dnes dostupné prakticky všem, zdaleka nejčastěji lidé volí jako řešení brýle. Jedná se o obroučky nasazené na nose a uchycené za ušima. Obsahují skleněné či plastové čočky, které korigují zrakovou vadu.

Avšak pravdou je, že je nelze nosit pořád – například při spánku či koupání je nutné si je sundat. V takovém případě je však chceme ochránit před náhodným poškozením, neboť se nejedná o levnou záležitost. Proto si k nim často pořizujeme i pouzdra na dioptrické brýle. Ta se vyrábí v různých provedeních a mají i různou cenu a kvalitu. Ovšem k tomu, aby skutečně plnily svůj úkol, je potřeba, aby splňovaly několik základních požadavků.

moderní úzké pouzdro na brýle

Tím prvním, se kterým bývá u levných modelů největší problém, je zapínání. To by mělo být řešeno tak, aby se nemohlo otevřít ani ve chvíli, kdy jej například máte v kabelce a zavadí o něj klíče či mobilní telefon. Následně by totiž mohlo dojít k poškrábání skel brýlí, a byla by nutná jejich (nikoliv levná) výměna.

Pak by mělo být dostatečně pevné, aby se nerozpadlo při pádu ze stolu. Zároveň by uvnitř měla být měkká výstelka, aby se při řečeném pádu nerozbily brýle uvnitř. To platí zvláště pokud v nich máte skleněné čočky.

V neposlední řadě by mělo být i částečně vodotěsné, neboť se může snadno stát, že si na něj zvrhnete například sklenici s vodou či hrnek s kávou, a čistit od toho brýle rozhodně není ideální. Pokud vaše pouzdro toto vše splňuje, můžete být šťastni. A pokud si nějaké vybíráte, vězte, že se rozhodně vyplatí si za kvalitu připlatit.