Příprava na daleké cesty

Cestování po světě je činností, která není určená pouze pro pár profesionálů, kteří se tím živí díky tomu, že tvoří různé cestopisy, ale klidně tak může cestovat prakticky každý, i vy. A to i dlouhodobě. Je však nutné si to zařídit v práci nebo ještě lépe, práci si vzít s sebou. Také je nezbytné sehnat dostatečně velký obnos, i když to nemusí být vždy pravda. Do spousta zemí se dá dostat takřka za pakatel a tamní ceny také nemusí být kdovíjak vysoké. Tak či onak, je potřeba se před tímto dobrodružstvím pořádně připravit, aby vás pak v jeho průběhu nemohlo nic nepříjemně překvapit.
let kolem světa
Destinace
V první řadě byste měli přesně vědět, kam přesně se chcete podívat. Má to být jen jedna země nebo si jich chcete projet více. V tomto případě byste měli mít vždy jasno. Dobrý plán sníží rizika na minimum. Jakmile si budete jisti tím, kam chcete jet/letět, sežeňte si veškeré relevantní informace o dané zemi nebo zemích. Relevantní v tomto případě znamená hlavně politická situace, bezpečnost, ceny, měna, která se tam používá a samozřejmě jaké nemoci jsou tam běžné. Dle toho byste se měli také zařídit. Minimálně očkování je více než vhodné.
vlnité hodiny
Rozpočet
Pro každé cestování, zvláště pak do cizích krajin, je veledůležitý rozpočet. Bez něj nejezděte raději nikam. Musíte si propočítat, kolik vás bude stát cesta tam a zpátky, kolik bydlení a samozřejmě nesmíte zapomenout ani na jídlo. Nikdy si vše nevypočítávejte na korunu přesně, netrefíte se. Vždy si raději udělejte několik procent, či spíše desítek procent rezervu, jinak se může dost dobře stát, že se v nevhodný okamžik stanete naprosto bezprizorní, což vám asi na úsměvu nepřidá, zvláště, pokud budete v zemi, která nemá českou ambasádu. Peníze jsou pro cestování naprosto klíčové, proto byste je měli mít vždy u sebe. Ne v batohu nebo v jiném zavazadle, ale vždy v kapse od kalhot. V případě okradení je vhodné mít nouzovou částku na jiném místě, třeba v ponožce.

Posted in Nezařazené