Jak udržet manželství nad vodou?

Udržet dlouhodobé milostné vztahy, natož pak manželství, ve formě je velice složité a je potřeba na tom každý den pracovat. Prvotní zamilovanost a velká láska, která je u každého vztahu prakticky stejná, po pár měsících až několika málo letech odezní a pak už nezbývá nic jiného než tolerance. Bez ní se totiž v dlouhodobém partnerství obejdete jen velice těžko. Věci, které jste v období zamilovanosti přehlížela nebo je měla u partnera ráda vás najednou obtěžovat a často je složité se s tím smířit. Pokud nechcete, aby šlo vaše manželství do kopru, měla byste být nejen tolerantní, ale také často být i iniciativní, jinak se váš vztah brzy rozpadne.
Zamilovaný pár
–        I když to zní jako rada pro manželé v penzi, funguje to v každém svazku. Snažte se svého partnera/manžela přesvědčit ke společným výletům a procházkám, nejlépe do přírody. Vzhledem k tomu, že většinou má každý z partnerů trochu jinou vizi co dělat ve volných chvílích, je dobré, abyste oba trochu ustoupili a trávili nějaký čas spolu. Zdá se to jako maličkost, ale společně vykonávaný koníček může být silným tmelem pro vaše manželství. Nemusíte to podnikat každý den, bohatě postačí jednou za týden nebo za čtrnáct dní.
–        S postupem času se sexuální chtíč ze vztahu pomalu vytrácí, ale přitom je milování pro správné fungování partnerství velice důležité. Snažte se tedy mít sex alespoň jednou týdně, a to i přes mírné přemáhání. Mnoho dvojic má vypracovaný kalendář, dle kterého se milují. Nikdy nevynechají. Je to sice trochu těžkopádné, ale zcela funkční. Tento postup konec konců navrhují i mnozí odborníci.
Snubní prstýnky
–        Nevyhýbejte se za každou cenu hádkám. Ty totiž mohou být poměrně osvěžující. Vyhýbejte se ale při nich nadávkám a výčitkám, to není správný směr. Každá vaše hádka by měla být správně ukončena. Není nic horšího než se pohádat, nic nevyřešit a pak dělat jakoby nic. To vytváří v domácnosti dusno celkovou nepohodu, což rozhodně není dobře.