Ašvaganda (nejen) proti stresu a depresi


Co je to Ájurvéda, dnes ví poměrně velký počet lidí, dováží se k nám již řadu let různé Ájurvédské bylinky ve formě čajových směsí nebo tekutých výtažků a mezi nimi kraluje jeden docela nenápadný kořen, ovšem s velmi výrazným polem působnosti.

Podobně jako u všech ostatních přírodních léčiv nevykazuje žádné vedlejší účinky, neboť se nejedná o chemický koktejl ve stylu vytloukání čerta ďáblem, ale jde o účinný způsob harmonizace organismu a návratu k jeho přirozenému fungování, na základě jeho jedinečného DNA.

ajurvédské bylinky

Jednou z nejznámějších bylin indické medicíny je Vitánie snodárná, neboli „indický ženšen“. Přezdívá se jí v sánskrtu „Ashwagandha“, což volně přeloženo znamená „koňský pach“. Čerstvě utržený kořen je podobně cítit, ovšem nejsou mu cizí ani příznivé účinky na lidský organismus, jež jsou srovnatelné s koňskou silou a vytrvalostí.

Synergické působeníAšvaganda Energie života se řadí mezi rostliny, jejichž působnost není pouze lokální, ale v rámci celého organismu. Má příznivý vliv na zažívání, nervový systém, krevní oběh a výstelku cév a dokonce i kvalitu pokožky, vlasů a nehtů a pohlavní orgány. Využívá se zároveň jako afrodiziakum a v Ájurvédské medicíně má zhruba stejné postavení, jako v Tradiční čínské medicíně Ženšen.

lávové kameny

Adaptogeny vs stres – Jak Ashwagandha, tak i Ženšen jsou adaptogenními bylinami, to znamená, že poskytují účinnou zbraň proti neblahému vlivu stresu na lidský organismus. Stres je bohužel průvodce moderní doby a ne vždy mu dokážeme úspěšně čelit, někdy je těch vlivů příliš, anebo jsou takové, že se jim nelze přímou cestou vyhnout, a musíme se přizpůsobit momentálním okolnostem.

Chronický stres pak vede k mnoha závažným civilizačním chorobám a namísto vhodných přírodních léčiv pak vyhledáváme syntetické přípravky, jako jsou antidepresiva, s nepříjemnými vedlejšími účinky. Vůbec nejhorší řešení takových situací je sáhnout po láhvi alkoholu, případně po jiných drogách, a tím si vybudovat nebezpečné a obtížně odbouratelné závislosti.