Aktualizace, které nám ztrpčují život

Znáte to, když chcete jen rychle restartovat počítač a místo toho musíte dvě hodinu sledovat modrou obrazovku, protože probíhají aktualizace? Chuť rozmlátit počítač je kvůli aktualizacím vcelku běžným jevem. Proč vám prostě nemůžou ti počítačový géniové prodat software, který je hotový? Ale netýká se to jen počítače, aktualizace jsou také otravnou součástí telefonu a dalších mobilních zařízení.
zakódované pc
Proč se počítač aktualizuje?
Hlavními důvody pro aktualizaci softwaru je vyšší bezpečnost, například reakce na nejnovější online hrozby, oprava chyb a vylepšení funkcí. Software je totiž tak složitá věc, že při jeho vzniku i ti nejlepší programátoři často dělají chyby. Ty potom průběžně hledá a odstraňuje řada dalších programátorů, zatímco software už je online a uživatelé o jeho zdrojovém kódu nic netuší. A aby si nemuseli kvůli každé malé změně v kódu kupovat paměťová zařízení s aktuální verzí, aktualizace probíhají online na všech zařízeních najednou.
Přestože běžnému uživateli se to jeví jako ztráta času a drobné chyby softwaru nevnímá, mnoho profesionálních i amatérských programátorů aktualizuje software dál a dál, i nezávisle na výrobci. To je samozřejmě možné jen u programů, jejichž zdrojový kód je volně přístupný.
blogger s mobilem
Modrá smrt
Nejvíc otravné jsou asi aktualizace Windows, které často vyřadí počítač z provozu na nekonečně dlouhou dobu. Přitom marketing současných produktů Microsoft staví právě na tom, že díky aktualizacím jsou vaše zařízení funkční, v bezpečí, mají vždy nejnovější verzi softwaru a není třeba si už nikdy nic fyzicky kupovat. Na prvním místě je bezpečnost vašeho zařízení, protože hackeři prý neustále hledají chyby v kódu a vymýšlejí nové způsoby, jak vám ukradnout cenná data. Když to ti chytří pánové z Mircosoftu říkají, tak to bude asi pravda…
Stinná stránka online světa
V počítači i v mobilu si samozřejmě můžete nastavit, že nechcete, aby se aktualizace stahovaly automaticky. Nakonec tomu ale stejně neuniknete, protože váš počítač bez nich očividně nedokáže fungovat. Na chytrých telefonech často ani není možné aktualizace vypnout, a to ani u aplikací, které vůbec nepoužíváte. Některé služby a aplikace jsou součástí zařízení a nejdou z telefonu nijak odstranit, navíc jejich aktualizace probíhá neustále, což vám může solidně žrát data.
To je hold stinnou stránkou naší internetové doby, kdy používáme software coby licenci, místo abychom měli doma krabičku s cédéčkem, filmy streamujeme online, místo abychom chodili do kina a mobil je naším foťákem, počítačem, diářem i telefonem v jednom. Výhodou toho je třeba online zálohování dat, kontaktů a fotek, takže už se nemusíme bát, že při ztrátě zařízení ztratíme i všechna data. Nevýhodou je právě to, že výrobci softwaru rozhodují za nás, kdy a co chceme aktualizovat. A pokud s tím nesouhlasíme, nezbývá než všechna zařízení vyhodit do koše a vrátit se k psacímu stroji, bloku a tužce.

Posted in Nezařazené