Výstavy psů

Jeden z hodně využívaných takzvaných papírových psů je výstava. Mrkněme na trénování pejsků na výstavy a od kdy by se mělo začít trénovat?

Výstavy psů nejsou pouze o tom přijít se psem na konanou akci a děj se vůle boží. Pro úspěch je nutné opravdu pracovat na jeho předvedení. Důležité je, aby si nechal sáhnout na jeho stavbu těla, aby rozhodčí mohl posoudit jeho kostru. Dále je nutné, aby dokázal rozhodčímu ukázat skus a stoličky i vzadu v tlamě. Dále sáhnutí na genitálie, dokázal elegantně běžet po boku svého páníčka v kruhu i s jinými psy a v neposlední řadě se jedná také o postoj pejska. Nemluvě o tom, že musí zůstat v klidu, rozhoduje i jeho projevování povahy před posuzujícím rozhodčím.

Toto všechno spolu musíte zvládnout. Nejlepší je začít s tréninkem od štěněte, protože učit staršího psa je velice těžké a také pokud chcete psa mít jako chovného psa, musíte to stihnout do požadovaného věku.

trénink - pes

Učení tohoto stylu poslušnosti je nutné zahrnovat spousty pamlsků jako odměňování chtěného chování. Tím tedy i říkám, že musíte učit pozitivní metodou.

Učení na ukázání zubů – nejlepší metodou je to, když pejskovi už od štěněte čistíte zuby. Pejsek si zvykne na sahání do tlamy. Pokud máte zvládnuto a ukáže pejsek zuby Vám, zkoušejte to i s jinými lidmi – s kamarády, rodinou.

Učení běhu – snažíme se s pejskem běhat s pamlskem v blízkosti mordy. Když si zvykne na určité tempo, můžeme přestat dávat pamlsek k tlamě a odměňujeme po krátké vzdálenosti – třeba jen půl kolečka dalším mlsem.

výstava - pes

Učení postoje – Pejsek hlavně musí zvládnout povel „stůj“ a to učíme tak, že pokaždé když pejsek stojí, odměňujeme ho za toto chování. Když máme zvládnuto postoupíme dále do určené pozice. Nasměrujeme si pejska, jak potřebujeme a případně mu upravujeme packy tak, aby byli rovně.

Mysleme vždy na to, že je každý trénink pro pejska náročný, takže ho nemůžeme trýznit dvacetiminutovým tréninkem, ale začneme třeba na pár minutách.