Telefonujte férově

Komunikaci bez mobilního telefonu si v dnešní době nedokáže představit už ani osmdesátiletá důchodkyně, do té míry se již toto elektronické zařízení stalo samozřejmostí našeho běžného života. Netoliko je ovšem mezi obyvateli naší planety rozšířeno, jaké množství různých kovů se pro výrobu elektroniky musí vytěžit a jaký dopad to přitom má na životní prostředí.
palec na dispeji

Krvavá realita

Průměrný Čech si zkontroluje své mobilní zařízení přibližně 46krát za den. Pravděpodobně při tom většinou nepřemýšlí, z kolika různých koutů světa pochází jeho kovové součásti a které že to vlastně jsou. Jak je všeobecně známo, k nejlepším vodičům elektrického proudu patří měď, stříbro a zlato.  Vyskytují se v každém telefonu, stejně jako polovodiče galium a indium. Dále tu máme prvky niob a tantal užívané v mikrokondenzátorech, jejichž hlavní rudou je koltan neboli černé zlato. Najdeme ho zejména v Kongu a jeho těžba je značně náročná, přitom má na svědomí životy mnoha goril. Naší společnou zodpovědností je přestat plýtvat elektronikou a staré mobily dávat do sběru. Je na nás, jestli se touto tematikou budeme zabývat nebo ne. Příští generace už ale možnost zavírat před globálními problémy oči mít nebudou.
svět na dlaních

Krok k udržitelnosti

Cestu k lepším zítřkům nám otevírají výrobci, kteří volí suroviny získané udržitelným způsobem a zároveň dbají na dodržení důstojných podmínek pracujících, používají recyklované materiály a snaží se minimalizovat množství dopadu. Příkladem je holandská firma Fairphone, která na trhu nabízí férový mobilní telefon již od roku 2013 a jako první zapojila do dodavatelského řetězce zlato značky Fairtrade. Je možné objednat si ho online na oficiálních stránkách společnosti za cenu 450 euro. V případě, že při jeho nákupu odevzdáte svůj starší telefon do sběru, dostanete při nákupu slevu 20 euro, což se nevztahuje se jen na Švýcarsko a Norsko, ale pro všechny ostatní země platí. Filosofie této firmy je inspirativní a ukazuje nám směr k lepší budoucnosti.