Hipoterapie, rehabilitace i zábava

Hipoterapie je fyzioterapeutická metoda, která využívá koně. Pomáhá pacientům s pohybovými problémy. O tom, pro koho je tento způsob rehabilitace prospěšný, by však měl rozhodnout specialista, a to např. ortoped nebo neurolog.
hnědý kůň.jpg
Jestliže jste někdy seděli na koni, pak víte, že koňský houpavý pohyb může na člověka působit různě. Ne vždy pociťujete – zejména pokud na koni jedete poprvé – příjemné vjemy. Bolest zad není nic ojedinělého.
V čem je tedy koňská chůze specifická? A kde se berou léčebné účinky?
Pravidelný, houpavý koňský pohyb podporuje správnou funkci nervového systému a klient, který trpí poruchou pohybového ústrojí, získává návyk správného střídavého pohybu.
Hipoterapie může být vhodným doplňkem běžné rehabilitace pro děti i dospělé např. s dětskou mozkovou obrnou, pacienty s poruchou míchy. Prospěšná může být ale také při psychických poruchách, autismu nebo hyperaktivitě.
Koník tedy v tomto rehabilitačním procesu nezastává pouze roli nějaké cvičební pomůcky, ale on sám je terapeutem. Jeho přirozené teplo, které produkuje, a srst totiž mají relaxační účinky. Napomáhá prokrvení i celkové psychické pohodě.
Možná se ptáte, jestli může terapii vykonávat každý kůň. Odpověď je jednoznačná: nemůže!
Je totiž potřeba, aby bylo zvíře dostatečně klidné, schopné uposlechnout pokyny svého vodiče. Používají se tedy spíše starší koně, kteří zvládají lépe roli psychologa. Snad nejdůležitější podmínkou ale je, aby byl koník absolutně zdravý, v žádném případě nesmí kulhat, v takovém případě by totiž mohl spíše uškodit.
andaluský quater horse.jpg
Platí, že jedna lekce trvá nanejvýš půl hodiny. Koníka většinou provázejí fyzioterapeut, který dohlíží na správné držení těla při cvičení, a někdo, kdo ho vede a udržuje ho v klidu. Je spousta možností, jak rehabilitovat – vsedě bez držení, po směru nebo protisměru chůze, se zavřenýma očima nebo vleže, kdy pacient jen relaxuje. Kůň chodí pomalu v pravidelných kruzích.

Posted in Nezařazené