Vystřelovací klíče od auta zvyšují komfort při ukládání do kapes a zavazadel

Automobilové klíče jsou již řadu let (zhruba od roku 1994) citlivou elektronickou součástkou. Dříve byl klíč pouze mechanický a odemykal a startoval vůz pouze tímto způsobem, to také vedlo k mnoha krádežím vozidel, zvláště těch, co nebyly zabezpečeny dalším zařízením, např. zabezpečením řadicí páky nebo elektronickým imobilizérem.  V tomto duchu se také již můžete pousmát nad starými filmy z 80. let, kdy každý trochu šikovný lupič odemkl dveře a nastartoval vůz pomocí spojení kabelů pod přístrojovou deskou.

vystřelovací klíč

Imobilizéry jsou dnes běžnou součástí vybavení autoklíčů. Chrání majitele vozu před krádeží tím, že znemožňují otevření a nastartování vozu, případně uvedení palivové soustavy do provozu. Ke klíčům od vozidla bychom tedy měli přistupovat jako k elektronickému přístroji, zacházet s nimi s citem, aby nám dlouho sloužily bez poruch.
Klíč, ačkoli je uvnitř elektronika, je však přece jen stále klíč, má kovový hrot a ten může způsobit řadu problémů hlavně při nošení a ukládání do kapes či zavazadel. Jistě to znáte, strčíte klíč od auta do kapsy u riflí, usednete do křesla v kavárně a hrot se vám zabodne do stehna. Nic příjemného. Anebo vám rozedře kalhoty, což u letních šortek není žádný problém.

dva klíče

Tomu se dá předejít vystřelovacími klíči. Fungují podobně jako vystřelovací nože, kovová část je zasunuta uvnitř pouzdra a vysune se jen v okamžiku, kdy ji potřebujete, a to stiskem tlačítka. Vysouvání koresponduje s imobilizérem, resp. s transpondérem uvnitř klíče, který se uvede do provozu v blízkosti vozu při odemykání.
Vystřelovací klíče poslouží každému, kdo je často nosí po kapsách u košile, saka, bundy, kabátu, v kapsách kalhot, kde překáží v pohybu a způsobují nepříjemné tlaky a bolesti. Zasunutý kov brání roztržení oděvu, stejně tak koženky, kůže či textilie všech typů zavazadel. Nevýhodou však může být opotřebování ovládacího tlačítka, případně vodicích prvků, které zajišťují posun kovové části klíče.